Wybierz kontynent

Częstochowa: Dodatkowe wsparcie na usuwanie nielegalnych odpadów

Częstochowa znalazła się w gronie 14 samorządów, które skorzystają z dodatkowych środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ten cel.

Fot. PAP

Samorządy wielokrotnie zwracały uwagę na fakt, że usuwanie nielegalnych – i często niebezpiecznych – odpadów jest utrudnione z powodu zbyt skromnych środków finansowych, nawet mimo utworzenia odpowiedniego programu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W zeszłym roku z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska znowelizowano zatem przepisy, aby stworzyć dodatkową możliwość przekazywania samorządom pieniędzy na takie zadania z rezerwy celowej. 

W styczniu tego roku –  po zmianie przepisów – Częstochowa  złożyła wniosek do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego o przyznanie dotacji z rezerwy celowej na usunięcie odpadów zgromadzonych nielegalnie przy ul. Koksowej. W marcu Miasto zostało poinformowane, że znalazło się na 2. pozycji listy rezerwowej – a to ze względu na wyczerpanie środków. 

Dobre wieści jednak przyszły z początkiem tego miesiąca. 3 lipca odbyło się spotkanie z wojewodą śląskim i ministrą Klimatu i Środowiska, w którym ze strony samorządu Częstochowy wzięli udział zastępca prezydenta Łukasz Pabiś, Edyta Soboniak z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM oraz Robert Kalinowski, prezes Zarządu Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. Ministra Paulina Henning-Kloska poinformowała, że jej resort zabezpieczy dodatkowe 100 mln zł na usuwanie nielegalnie nagromadzonych odpadów. Środki będą pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozwolą one na dofinansowanie usunięcia odpadów z kolejnych 14 lokalizacji – w tym z Częstochowy. 

– Rząd najwyraźniej zdaje sobie sprawę, że wspólnoty lokalne nie powinny ponosić kosztów likwidowania skutków nielegalnego porzucania odpadów, często niebezpiecznych, przez grupy przestępcze – komentuje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Na pewno będziemy umieli właściwie skorzystać z tych dodatkowych funduszy dla bezpieczeństwa naszego środowiska i mieszkańców. Pokazaliśmy to już sprawnie usuwając nielegalny skład chemikaliów z ul. Filomatów – na to zadanie także pozyskaliśmy dofinansowanie i to jako jeden z nielicznych samorządów. 

Wśród 14 z wytypowanych do dofinansowania lokalizacji aż 7 znajduje się w województwie śląskim – na usunięcie z nich odpadów potrzeba blisko 57 mln zł. 

Ministerstwo nie wyklucza, że w ramach rezerwy celowej powstaną jeszcze jakieś oszczędności i wtedy pojawi się jeszcze możliwość uzyskania dofinansowania w tym samym trybie. 

na bazie komunikatu Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz informacji Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM Częstochowy 

O Autorze

PAP Redaktor

© PowiemPolsce.pl

Miejsca Polaków na świecie

Miejsca Polaków na świecie

Zapisz się do newslettera

Jesteś tutaj